Home Submit About Us Sponsors Contact Us

2013 winners   |   2014   winners  

YEAR 2015

Read Screening Schedule 2015   |   More Awards Day photos & what the papers say

BEST FILM:

The Weeping Mountain (La Montaña que Llora) (Argentina)
directed by Santiago Sanchez Ortega

More Awards Day photos & what the papers say

PLATINUM AWARD WINNERS:

Art House (United States) directed by Don Freeman
Best International Documentary Feature

Conduction (Russian Federation, Greece) directed by Alexey Loginov
International Documentary Feature

Hunger Strike (State of Palestine) directed by Ashraf Mashharawi
International Documentary Short

Indonesia - Dayaks and Drones - How technology can promote sustainable forests and communities (United Kingdom, Indonesia) directed by Paul Redman
Asia Pacific Documentary

On my way to NYC! (United States) directed by Vanessa Rees, Mimi Yang
Story

Satiesfictions - Promenades with Erik Satie (Satiesfiktionen - Spaziergänge mit Erik Satie) (Germany, Bulgaria, France, United Kingdom) directed by Anne-Kathrin Peitz, Youlian Tabakov
European Documentary

The Weeping Mountain (La Montaña que Llora) (Argentina) directed by Santiago Sanchez Ortega
Director (newcomer), Cinematography, International Short Film

Una Gota (A Drop) (Mexico) directed by Joss Sánchez
Cinematography

Zwischen den Linien (Between the Lines) (Germany) directed by Slavko Spionjak
International Short Film


GOLD AWARD WINNERS:

As The Crow Flies (United Kingdom) directed by Ian Burton
European Documentary

Banished Kids (Batang Halau) (Malaysia, Philippines) directed by Eleazar Del Rosario
Cinematography, International Documentary Feature, Director

Ben Pao De Huang Hun (Endless Road) (China) directed by Huaqing Jin
International Documentary Short

Chaque jour est une petite vie (Every Day is a Small Life) (France) directed by Albane Fioretti, Lou-Brice Léonard
Editing

Code Oakland (United States) directed by Kelly Amis
International Documentary Short

Eighteam (Spain, Zambia) directed by Juan Rodriguez-Briso
International Documentary Feature

Fancy Dancer (United States) directed by J R Mathews
America Short Films, Director, Editing

Gameloading: Rise of the Indies (Australia) directed by Lester Francois
Asia Pacific Documentary

Gazelle - The Love Issue (French Polynesia, Brazil, France, French Polynesia, Italy, Spain, United States ) directed by Cesar Terranova
International Documentary Feature

Heart of Glass (France) directed by Jérôme de Gerlache
International Documentary Feature

Huicholes: The Last Peyote Guardians (Argentina, Mexico) directed by Hernán Vilchez
America Documentary

I Exist (Egypt, Syria) directed by Ahmed Abdelnaser
International Short Film

I'm Coming Home (Australia) directed by Teresa Carante
International Documentary Short

Immigrant Enclaves (United States) directed by Ellis Feldman & Charlotte Youkilis
International Documentary Short

In Search of a Muluk (Australia, India) directed by Nilabja Das
Asia Pacific Documentary

In Search of Grande (United States) directed by Adam Feuerman
International Documentary Short

Lucent (Australia) directed by Chris Delforce
International Documentary Feature, Asia Pacific Documentary

Mojave (United States) directed by Peter Sasowsky
America Short Film

"My Bridge" (United States) directed by WIll Rose
America Short Film

One way trip to Siem Reap (France, Cambodia) directed by Celine Lesage, Colette Lesage
International Documentary Short

Remains of a Digital Age (TERRAQUEOS - Vestígios de uma Era Digital) (Brazil) directed by Frederico Ruas
Editing

ROR (Australia) directed by Natalie Cunningham
International Documentary Short

Route Canal (United Kingdom) directed by Joe Ferrera
International Short Film

See Me Now (United Kingdom) directed by Glen MacKay
Newcomer

She Rocks The Planet!™ TV #SheilaEICON [ WORLD PREMIERE PILOT] (United States) directed by Meredythe Dee Winter
America Documentary

Softwaring Hard (Canada) directed by Alex Pop
America Documentary

Sur-Real (Thailand) directed by Tom Jumpoth
Asia Pacific Short Film

Tasya (Russian Federation) directed by Daniil Bondar
International Documentary Feature

Tatjana in Motherland (Slovenia, Austria, Croatia) directed by Miha ?elar
International Documentary Feature

Tête-à-Tête (Baat Cheet) (Pakistan) directed by Rayika Choudri
Director, International Short, Newcomer

Thank You Stan (United States) directed by Tony White
International Documentary Short

The Childhood of Orlandino. Antonio Pasqualino and the Sicilian Puppet Theatre (L'infanzia di Orlandino. Antonio Pasqualino e l'Opera dei Pupi) (Italy) directed by Matilde Gagliardo, Francesco MIlo
European Documentary

The Emotional Dimensions of the James River (United States) directed by Michelle Marquez
Newcomer

The Forgotten Ones of Karaganda ("Los Olvidados de Karagandá") (Spain, Kazakhstan) directed by Enrique Gaspar Rodriguez
European Documentary

The Healing of Heather Garden (Canada) directed by Judith Morrow
Newcomer

The Theft (United States) directed by Gauri Adelkar
Newcomer

The Weeping Mountain (La Montaña que Llora) (Argentina) directed by Santiago Sanchez Ortega
Actress, Director

Todd Who? (Australia) directed by Ian Abercromby, Gavin Bond
International Documentary Short

Una Gota (A Drop) (Mexico) directed by Joss Sánchez
International Short Film, Director

Waiting Game (United Kingdom) directed by Margaret McGoldrick
European Short Film

We AdVANCE - A Documentary Film on Patient Safety (Canada) directed by Alexandre G. Tavares, Chris Brown, Elsa Velthuysen
Newcomer

More Awards Day photos & what the papers say